• ۰۸۶-۳۳۵۵۳۴۱۰-۱۱
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

عملیات حرارتی آلومینیوم

عملیات حرارتی آلومینیوم

مهم ترین فرآیند عملیات حرارتی برای آلیاژهای آلومینیوم پیر سختی یا رسوب سختی است. برای استفاده از این روش، باید دیاگرام تعادلی آلیاژ دارای حلالیت جزئی در حالت جامد باشد و شیب خط انحلال بصورتی باشد كه قابلیت انحلال در درجه حرارت های بالاتر بیشتر از قابلیت انحلال در درجه حرارت های پایین تر باشد. پیر سختی یكی از روش های استحكام بخشی به مواد فلزی با اضافه كردن ذره های سخت و كاملاً پراكنده به آن است.

برای افزایش استحكام و سختی یك آلیاژ، تنها دو روش اصلی وجود دارد:
1- كارسرد
2- عملیات حرارتی
مهم ترین فرآیند عملیات حرارتی برای آلیاژهای آلومینیوم پیر سختی یا رسوب سختی است. برای استفاده از این روش، باید دیاگرام تعادلی آلیاژ دارای حلالیت جزئی در حالت جامد باشد و شیب خط انحلال بصورتی باشد كه قابلیت انحلال در درجه حرارت های بالاتر بیشتر از قابلیت انحلال در درجه حرارت های پایین تر باشد. پیر سختی یكی از روش های استحكام بخشی به مواد فلزی با اضافه كردن ذره های سخت و كاملاً پراكنده به آن است. با انتخاب مناسب عناصر آلیاژی اضافه شونده و عملیات گرمایی، می توان توزیع مناسبی از رسوب حالت جامد فاز دوم را در زمینه ای كه آن رسوبات را درخود حل كرده است پدید آورد. اگر با این عمل فلز استحكام یافت آن را رسوب سختی می نامند كه روشی قابل استفاده در سطحی وسیع برای استحكام بخشی آلیاژ ها عملیات حرارت شونده آلومینیوم است.
بطور كلی در عملیات حرارتی پیر سختی (رسوب سختی) سه مرحله وجود دارد:
1) عملیات حرارتی انحلالی (محلول سازی) در دمای نسبتاً بالا در ناحیه تك فازی به منظور حل شدن عناصر آلیاژی.
2) كوئنچ (آبدهی) تا دمای محیط برای بدست آوردن محلول جامد فوق اشباع از این عناصر در آلومینیوم.
3) پیرسازی (تجزیه كنترل شده محلول جامد فوق اشباع برای تشكیل رسوبات ریز و پراكنده در زمینه فلز).
آلیاژ پس از اینكه در یك مدت مشخص تا یك دمای مشخص در منطقه تك فازی حرارت داده شد، در آب سریع سرد می شود. حال آلیاژ كوانچ شده، یك محلول جامد فوق اشباع است و بنابر این در یك حالت ناپایدار قرار دارد، بطوری كه اتم محلول اضافی، تمایل دارد كه از محلول خارج شود. منظور از انجام عملیات حرارتی محلول سازی، حصول انحلال كامل عناصر آلیاژی است. در مرحله سوم از عملیات حرارتی پیر سختی، به تجزیه كنترل شده محلول جامد فوق اشباع عناصر آلیاژی اصلی در آلومینیوم برای تشكیل رسوبات ریز و پراكنده در زمینه آلومینیوم پرداخته می شود. به عبارتی مرحله پیر سازی، اجازه دادن به فاز استحكام دهنده جهت رسوب از محلول جـــامد فوق اشبـــاع می باشد اگر این عملیات در دمای محیط و در حالت خود به خودی و به عبارتی بدون عملیات گرمایی انجام شود به آن عملیات پیرسازی طبیعی گفته می شود اما اگر این عملیات با حرارت دادن قطعه در دماهای پایین انجـــــام شود به آن عملیات حرارتی پیرسازی مصنوعی نسبت داده می شود. در واژگان تخصصی عملیات حرارتی، T6 و T4 به ترتیب به آلیاژهای آلومینیوم عملیات حرارتی پذیر پیر سخت شده مصنوعی و طبیعی آلومینیوم اطلاق می شود.
T1 سرد شده از یک فرایند شکل دهی، با درجه حرارت بالا و پیر شده به صورت طبیعی T2 سرد شده از یک فرایند شکل دهی، با درجه حرارت بالا، کار سرد شده و پیر شده به صورت طبیعی T3 عملیات حرارتی آلومینیوم از نوع محلول سازی شده، کار سرد شده و پیر شده به صورت طبیعی T4 عملیات حرارتی آلومینیوم از نوع محلول سازی شده و پیر شده به صورت طبیعی T5 سرد شده از یک فرایند شکل دهی با دمای بالا و پیر شده به صورت مصنوعی T6 عملیات حرارتی آلومینیوم از نوع محلول سازی شده و پیر شده به صورت مصنوعی T7 عملیات حرارتی از نوع محلول سازی شده و پایدار شده T8 عملیات حرارتی از نوع محلول سازی شده، کار سرد و پیر شده به صورت مصنوعی T9 عملیات حرارتی از نوع محلول سازی شده، پیر شده به صورت مصنوعی و سپس کار سرد شده T10 سرد شده از یک فرایند شکل دهی با درجه حرارت بالا، کار سرد شده و پیر شده به صورت مصنوعی
واحد عملیات حرارتی زرین پروفیل با در اختیار داشتن کوره سولوشن آلومینیوم عمودی قادر است انواع مقاطع آلومینیومی (کار مکانیکی شونده) را تا طول 3000 میلی متر و حجم 1200 کیلو گرم مطابق با استاندارد AMS – H – 6088 به بالاترین کیفیت ممکن عملیات حرارت نماید.تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ بوده و متعلق به " شرکت زرین پروفیل اراک" می باشد